РОБОТА ШКІЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ КРИВОКОЛІНСЬКОГО НВК

Національна доктрина розвитку освіти визначила сьогодні основним пріоритетом освіти впровадження сучасних інформаційно-комунікативних технологій, що забезпечуватимуть подальше вдосконалення навчально-виховного процесу, доступність та ефективність освіти, підготовку молодого покоління до життєдіяльності в інформаційному суспільстві. З огляду на це особлива роль належить такому структур­ному підрозділу НВК, як бібліотека, що здійснює інформаційне, культурно-просвітницьке забезпечення навчально-виховного процесу як на уроках, так і в позаурочний час.

/Files/images/бібліотека 5.jpg

Бібліотека Кривоколінського НВК організовує свою діяльність відповідно до регламентаційної документації та нормативних документів (законів України «Про загальну середню освіту», «Про бібліотеки і бібліотечну справу» та ін..).

Протягом останніх років у НВК відбувається поступова переорієнтація шкільної бібліотеки в інформаційний центр, який би повністю забезпечував навчально-виховний процес і став основою внутрішнього інформаційного комплексу. Поряд із традиційними бібліотечно-бібліографічними видами роботи учні в бібліотеці оволодівають комп'ютерною технікою, методикою підготовки науково-аналітичної, реферативної та фактографічної інформації, застосовуючи їх у своїй практичній діяльності (підготовка до олімпіад, інтелектуальних конкурсів, написання творчих та наукових робіт, рефератів тощо).

Станом на 5.01.2019 р. бібліотечний фонд закладу налічує 7 238 примірники книг, брошур, журналів. З них: підручників та методичної літератури — 1922 примірники. Фонд художньої літератури — 1595 примірників.

Забезпеченість складає:

— підручниками; у 1—4-х класах — 100 %, у 5—9-х класах — 100%, у 10 класі -90 %, у 11 -х класі — 71 %;

— програмовою художньою літературою — 30 %;

—навчально-методичною літературою — 50 %;

—довідковою літературою — 35 %.

—науково-популярною літературою — 10 %.

— Літературою для позакласного читання — 25 %.Кількість читачів становить: 106 учнів, 35 працівників НВК.

У бібліотеці наявні:

— приміщення для зберігання художньої, навчально-методичної та довідкової літератури, періодичних видань та підручників —54м2;

— інвентарні-книги бібліотечних фондів — 7 шт.

/Files/images/Бібліотека 2.jpg

Бібліотека оснащена комп'ютером, підключеним до мережі Інтернет. Розроблено та затверджено «Правила користування бібліотекою», у яких установлено загальний порядок організації обслуговування користувачів бібліотеки, доступу до бібліотечних фондів, права і обов'язки читачів. Бібліотека закладу формує універсальний (з ура­хуванням профілю навчального закладу) бібліотечний фонд, який відповідає змісту навчання, запитам, інтересам користувачів.

З метою реалізації основних своїх завдань бібліотекою проводиться систематична цілеспрямована робота. Зокрема, проведено такі заходи:

—бібліотечні уроки (виховання культури читання, залучення учнів до попгуку необхідної інформації, виховання навичок самоосвіти); тематика уроків дуже різноманітна: як правильно працювати з книгою, періодичною пресою, довідковою та енциклопедичною літературою, виховання бережливого ставлення до книги: «Здрастуй, бібліотеко!», «Як читати й берегти книжки», «Знайомство з довідковою літературою», «Про книгу і бібліотеку» тощо;

—книжкові виставки, тематика яких різнопланова й охоплює всі напрямки навчально-виховної роботи, зокрема «Україна — країна зоряної мови», «Трагедія Бабиного Яру», «Голодомор у спогадах і фактах», тощо;

—огляди літератури («На допомогу у вивченні шкільних предметів», «Цей чудовий світ поезії», «Наш рідний край», «Україна —держава європейська», «Під іншим кутом зору», «Дитинство під захистом законів України», «Наш закон — наша сила» тощо), які сприяють формуванню читацьких інтересів, залученню учнів до читання, ознайомлення педагогічних працівників із новинками літератури;

—доброчинні акції («Книжковий ярмарок», «Подаруй книжку бібліотеці», «Родина — шкільній бібліотеці»);

— «Посвята в читачі» для учнів 1-х класів.

— бесіди для батьків на батьківських зборах («Домашня бібліотека та її роль у вихованні читацьких інтересів п'ятикласників», «Домашнє читання. Рекомендації батькам» тощо).

/Files/images/бібліотека 3.jpg

У 2019-2020 н. р. підвищився рівень інформаційного обслуговування читачів: оформлені систематичний та алфавітний каталоги, формується картотека газетно-журнальних статей. Популярністю в школярів користуються різнопланові тематичні папки: «Українська мова», «Чорнобиль — минуле і майбутнє», «СШД: учора, сьогодні, завтра», «Правовий вісник» та багато інших. Робота шкільної бібліотеки забезпечує сьогодні необхідні умови для одержання великого обсягу інформації з вітчизняного і світового інформаційного простору.

Важливу роль шкільна бібліотека відіграє й у вдосконаленні методичної роботи з педагогічними кадрами, акцентуючи увагу педагогів на нових методичних доробках, розробках, ідеях, концепціях щодо навчання й виховання школярів з орієнтацією на формування громадянських якостей, гуманістичних ідеалів і загальнолюдських морально-етичних цінностей. Бібліотека НВК забезпечена більшістю освітянських періодичних видань. Оформлено постійні виставки: «На допомогу вчителеві-предметнику», «Методична література для вчителя» тощо.

Урізноманітнилися форми й методи роботи вчителів-предметників, класних керівників і бібліотекарів.

Результатом цієї плідної співпраці є активна участь бібліотеки в проведенні предметних тижнів, олімпіад, виховних годин, інтелектуальних ігор, поетичних свят. Крім того, бібліотека своїми засобами роботи підвищувала престиж освіченості і культурності. Систематично проводяться рейди перевірки стану збереження підручників.

Особлива увага приділяється збереженню, зміцненню та розширенню книжкового фонду, основу якого складала українська книга. Активну участь у поповненні фондів бібліотеки бере спонсор закладу Мовчан В.П

/Files/images/бібліотека 6.jpg

З метою широкого залучення учнівської молоді та педагогів до роботи з виховання в учнів бережливого ставлення до підручників, відповідальності за правильне й раціональне їх використання, поновлення бібліотечних фондів щороку проводиться Всеукраїнська акція «Живи, книго!». Під час проведення цієї акції активно працював оргкомітет акції та гурток юних друзів книжки, який налічував 25 учнів 6—11-х класів. За їхньої участі бібліотекар проводила бесіди, лекції, читацькі конференції, вікторини, змагання, огляди підручників. У рамках цієї акції визначилися найактивніші читачі бібліотеки.

Багатогранна робота шкільної бібліотеки у 2019-2020 н. р. спрямована на допомогу учням НВК краще оволодіти програмовим матеріалом, збагачувати знання, розвивати культуру читання, засвоювати соціальний досвід усього слов'янського народу, долучати їх до культурних і духовних надбань, традицій, звичаїв, сприяти формуванню національної свідомості.

Кiлькiсть переглядiв: 448